Naše tipy ako hľadať originálny nábytok za dobré ceny. Kupujte priamo u výrobcu, hľadajte v bazároch, renovujte

Možností ako získať nábytok presne podľa vašich predstáv za menej peňazí, je možno viac ako si myslíte. Nemusíte vždy siahnuť po prvej ponuke v predajni alebo v eshope. Ušetriť sa dá nákupom priamo u výrobcov alebo u menších lokálnych predajcov, niekedy sa viete dostať ku krásnemu nábytku dokonca takmer zadarmo. Prečítajte si o našich spôsoboch, ktorými postupujeme, keď hľadáme nejaký nábytok alebo doplnok a chceme pri tom nájsť čo najlepšiu cenu.

Urobte si o niečo dlhší prieskum a buďte vytrvalí

Poznáte ten skvelý pocit nadšenia, keď nájdete vysnívaný kus nábytku, ktorý sa vám už dlho páči a perfektne sa hodí do vašej obývačky, spálne alebo kuchyne. Niekedy sa však oplatí a nekúpiť ho hneď v momente, ako ho uvidíte niekde v predajni alebo na eshope, ale poobzerať sa po ďalších možnostiach.

Na nasledujúcom príklade vám chceme ilustrovať, že niekedy sa oplatí venovať trochu viac času hľadaniu a zisťovaniu ponúk na rôznych miestach, aby ste ušetrili, ale našli presne to čo hľadáte. Špeciálne to platí v prípade veľkého nábytku, ako je posteľ alebo gauč.

Keď sme približne pred rokom vyberali novú posteľ do spálne, prvá voľba padla na predajcu nábytku Drevona. Máme od nich gauč, s ktorým sme veľmi spokojní a preto sme sa išli pozrieť na ich ponuku postelí do predajne v bratislavskej v Rači. Vedeli sme, že v ponuke Drevony nájdete okrem nábytku, ktorý vyrábajú priamo oni, aj nábytok od rôznych iných slovenských výrobkov. 

My radi podporujeme slovenských výrobcov nábytku a aj preto s Drevonou počítame, vždy keď hľadáme nejaký nábytok. Po výživnej prechádzke po predajni (ktorá je naozaj veľká), sme našli posteľ takmer podľa našich predstáv. Páčila sa nám veľkostne aj rozmermi, chceli ale sme vyššie čelo ako mal vystavený model a inú farbu čalúnenia.

Pri prezeraní vzorkovníka farieb na čalúnenie sme si všimli, že na vzorkovníku bol názov výrobcu, ktorý tieto postele vyrába. Išlo teda o ten prípad, keď Drevona predáva nábytok od iných slovenských výrobcov. Napadlo nám, že by stálo za vyskúšanie pozrieť na internete, či náhodou tento výrobca sám predáva svoj nábytok. Často sa totiž stáva, že ak výrobca priamo predáva svoje výrobky konečnému zákazníkovi, v tomto prípade teda bez Drevony, často sú nižšie ceny.

Po návrate z predajne Drevony (s telefónom plných fotiek rôznych odtieňov šedého čalúnenia :D) sme zapli počítač a začali zisťovať informácie o výrobcovi postelí, ktorého názov sme videli v predajni. Hľadali sme trochu dlhšie, ako by sa mohlo zdať, ale napokon sme podľa názvu výrobcu našli jeho webovú stránku aj s ponukou postelí.

Išlo o výrobcu Postele Liptov, ktorý má svoje produkty, okrem rovnomennej stránky, aj na stránkach https://www.fline.sk/ a https://www.goldlinelm.sk/postele/. To nás samozrejme trochu zmiatlo, ale neodradilo. Našli sme totiž posteľ, o ktorú sme mali záujem a preto sme výrobcu kontaktovali a požiadali o cenovú ponuku.

Komunikácia s výrobcom našťastie prebehla hladko a cenová ponuka sa nám naozaj páčila. Cez email sme doriešili všetky potrebné detaily (čalúnenie, smer otvárania, zapustenie roštu a pod.) a posteľ objednali. Výroba postele aj s dodaním trvala 4 až 5 týždňov.

Asi vás najviac zaujíma, koľko sme vďaka takémuto postupu ušetrili. V tomto prípade ten rozdiel v cene v porovnaní s cenou z Drevony bol v stovkách eur. Celková cena postele, ktorú sme zaplatili bola takmer o 300 eur nižšia. A to teda určite stálo za tých pár hodín hľadania na internete :).

spalna_postele liptov_peknebyvat
Naša posteľ od slovenského výrobcu Postele Liptov.

Dávajte veciam druhú šancu

Kvalitný nábytok vydrží roky. Trendy sa pravidelne vracajú a preto je možné hľadať aktuálne dizajnové kúsky nábytku a doplnkov v bazároch, na burzách nábytku alebo u starej mamy na povale :).

Samozrejme, že stolička alebo kreslo spred tridsať rokov nebude vyzerať ako z aktuálneho IKEA katalógu. Keď sa však na to pozriete očami hobby “renovátora”, uvidíte ich potenciál. Niekedy totiž stačí málo a zo starého nábytku dokážete jednoduchou renováciou spraviť moderný kúsok do vašej domácnosti. Navyše takýmto spôsobom nie len že dáte starým veciam nový život, ale aj zvýšite aj ich hodnotu. A niekedy to môže byť pokojne aj o stovky eur!

Nám sa takto podarilo upraviť si niekoľko vecí v našom byte. Napríklad chladničku sme kúpili spolu s bytom a keďže okrem povrchových škrabancov nemala žiadny problém, rozhodli sme sa nechať si ju. Zamaľovali sme ju tabuľovou farbou, vďaka čomu získala peknú, matnú čiernu farbu a navyše sa na ňu dá písať kriedou. Super! 🙂 Prečítajte, ako sme na to išli v našom článku a inšpirujte sa.

Ďalej sme zrenovovali viac ako 40 ročné kreslo od Luckinej starej mamy, ktorého retro dizajn je nadčasový a bola by škoda ho vyhodiť. Bol to trochu náročnejší projekt, pretože sme dovtedy nemali skúsenosť s renováciou takéhoto typu nábytku, ale nakoniec sa to podarilo finálny výsledok môžete vidieť nižšie.

Pomáhala celá rodina :). Cena podobných kresiel, či už nových alebo renovovaných, sa pohybuje okolo 200 eur. Nás to stálo niekoľko kusov brúsneho papiera, materiál na prečalúnenie a trochu námahy, ale výsledok stojí za to, veď povedzte sami. Kreslo s vlastným príbehom, ktoré dostalo druhú šancu a má krásny retro dizajn :).

Darujem za odvoz

Forma “predaja”, kedy niekto daruje veci, ktoré už nepotrebuje iba za to, že si po ne prídete a odveziete si ich, je už celkom rozšírená a známa. Funguje hlavne na facebooku, ale takéto ponuky môžete nájsť aj na Bazoši alebo iných inzertných stránkach. Ak ste trpezliví a máte trochu šťastia, dokážete nájsť naozaj veľmi pekné veci.

My sme takto našli štýlové retro nočné stolíky, ktoré sú staré takmer 30 rokov. Boli v skvelom stave a dokonca si nevyžadovali žiadne povrchové opravy. Jediné, čo sme museli na nich opraviť, bolo ukotvenie výklopnej skrinky, čo vyriešil jednoduchý mechanizmus na zatváranie z hobby marketu za pár eur. Cena takýchto nočných stolíkov od špecializovaného obchodu, ktorý reštauruje a predáva staré nábytky, sa pohybuje okolo 400 eur, my sme ich mali za odvoz :).

Ikea family a zľavový kútik

Existuje množstvo zákazníckych programov u predajcov nábytku, z ktorých môžete po registrácii čerpať rôzne výhody. Zľavy na produkty, ktoré nakupujete častejšie, nižšie ceny alebo rôzne špeciálne ponuky, veď to určite poznáte.

My najviac využívame zákaznícky program Ikea family, s ktorým sa dá ušetriť na vybrané produkty. Ponuky zľavnených produktov sa mení každý mesiac a tú aktuálnu si viete vždy pozrieť na ich webovej stránke. Viete si teda naplánovať kúpu nábytku a doplnkov, ktoré z Ikei už dlhšie chcete, práve keď sú v akcii.

Veľmi dobrým spôsobom ako ušetriť pri nákupe nábytku a doplnkov z Ikei je využitie kútika so zľavneným tovarom. Že ste o takom niečom doteraz nepočuli? Aj pre nás to bola dlho novinka a doteraz sa stretávame s tým, že veľa ľudí o takejto možnosti nevie.

Je to miesto, kde Ikea umiestňuje zákazníkmi vrátený tovar vrátený, ktorý je však vo výbornom stave a často krát lacnejší aj o 50 percent. Viete tam nájsť veľké kusy nábytku ako napríklad jedálenské stoličky alebo stoly, matrace alebo rámy postelí, ale aj malé doplnky a dekorácie, textil alebo dokonca náhradné diely na kovania skriniek. Určite sa oplatí zastaviť sa v kútiku so zľavneným tovarom, keď najbližšie navštívite Ikea predajňu. Nachádza sa pri pokladniach na pravej strane, určite si ho všimnete :).

Hľadajte na povalách, v pivniciach a kumbáloch

Ešte máme pre vás jeden tip, ako si zaobstarať pekný nábytok, aj keď možno trochu nezvyčajný. Dvakrát do roka sa v rámci našej mestskej časti v Bratislave zbiera odpad do veľkokapacitných kontajnerov. Vtedy je možnosť zbaviť sa nepotrebných vecí z pivníc a kumbálov.

Neviem ako je to možné, ale vždy s neomylnou presnosťou vedia o týchto dňoch, kedy sú na našu ulicu pristavené tieto veľkokapacitné kontajnery, rôzni podomoví predavači :). Tí celý deň sledujú, čo susedia nosia do týchto kontajnerov, triedia to a snažia sa vyberať veci, ktoré by pre mohli mať ešte nejakú hodnotu. Preto ich voláme pickeri :).

Raz si jeden z týchto pickerov spravil stanovište priamo pred našim domov a my sme videli, čo si postupne počas dňa povyberal. Všimli sme si, že medzi svojimi úlovkami má dve drevené stoličky vo svetlom odtieni. Presne také ako sme práve hľadali do kuchyne :).

Lucka neváhala, zišla dole a spýtala sa pána, za koľko by predal tieto stoličky. Dohodli sa na desiatich eurách a zrazu sme mali nové stoličky :). Vyžadovali si zalepenie jednej nohy, prebrúsenie a nalakovanie a vo finále sme mali nové drevené kuchynské stoličky za pár eur. A používame ich doteraz :). Niekedy máte poklady doslova pod nosom a ani o tom netušíte. Stačí sa len naučiť základné triky, chodiť s očami otvorenými alebo priložiť ruku k dielu a môžete mať doma krásne kúsky nábytku, ktoré budú originálne. A navyše ušetríte :).

 Aké sú vaše tipy na to, ako nájsť a ušetriť, keď hľadáte nábytok ku vám domov? 🙂

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík
Návrat hore