3 rady, ako si nájsť dokonalé vlastné bývanie

[vc_section full_width=“stretch_row“ content_placement=“middle“ parallax=“content-moving-fade“ parallax_image=“416″ css=“.vc_custom_1563914102910{margin-top: -160px !important;}“][vc_row][vc_column css=“.vc_custom_1563914113862{margin-top: 180px !important;margin-bottom: 100px !important;}“][vc_custom_heading text=“3 rady, ako si nájsť
dokonalé vlastné bývanie“ font_container=“tag:h1|font_size:60px|text_align:left|color:%23ffffff|line_height:1.1″ use_theme_fonts=“yes“ css_animation=“fadeIn“ el_class=“desktop_hdl“][vc_custom_heading text=“3 rady, ako si nájsť
dokonalé vlastné bývanie“ font_container=“tag:h1|font_size:40px|text_align:left|color:%23ffffff|line_height:1.1″ use_theme_fonts=“yes“ css_animation=“fadeIn“ el_class=“mobile_hdl“][vc_column_text]

Rady a typy 31. marec 2019

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Mať vlastné bývanie je pre väčšinu z nás ten najväčší sen a často krát aj najdrahší. Preto si vyžaduje dôležitú prípravu a hlboké zamyslenie sa nad niekoľkými oblasťami. Aby ste vedeli, ako, a či vôbec s hľadaním začať, prečítajte si naše tri rady.

Kto by nechcel mať vlastné bývanie. Osamostatniť sa, neriešiť žiadnych spolubývajúcich v podnájme, či rodičov, ktorí sa nevedia dočkať, kedy si už konečne odpracete všetky veci preč.

Ak však cítite, že tá správna chvíľa, kedy by ste sa mali pustiť do hľadania tohto klenotu, práve prišla, no neviete kde začať, ste na správnom mieste. Touto “predkúpovou” fázou sme si prešli aj my a nebola to úplne prechádzka ružovou záhradou.

Preto sme pre vás spísali 3 rady, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť pred tým, ako sa pustíte do samotného hľadania vášho vysnívaného prvého vlastného bývania a ušetríte si tým kopu času a nervov.

 

1. rada: Viete vôbec čo chcete?

To, že si chcete kúpiť vlastné bývanie je úplne jasné, ale poďme sa spolu zamyslieť nad konkrétnejšími predstavami.

Mal by to byť byt alebo dom? Chcete bývať v meste alebo vám nevadí dochádzať z dedinky? Aký veľký priestor chcete/potrebujete a koľko izieb vám bude vyhovovať? Vadí vám prvé poschodie, ak áno, potrebujete výťah? A čo svetové strany, chcete sa cez leto potiť a v zime na teple ušetriť, alebo si radšej užijete chládok v lete, no v zime si o niečo priplatíte? A čo parkovacie miesto, pivnica, balkón?

Na začiatku je dobré, aby ste presne vedeli, aké sú vaše požiadavky a predstavy. Lepšie si tak vaše nové bývanie budete vedieť predstaviť a, hlavne, ušetríte si tým kopu času pri hľadaní a filtrovaní ponúk.

pekne-byvat-obyvacka

 

2. rada: Čo na to hovorí Váš účet?

Ak ste si zodpovedali všetky otázky z predošlej časti, v hlave by ste už mali mať konkrétnejšiu predstavu vášho nového bývania. Teraz však prichádza realita, peňažná.

Berme do úvahy, že kúpa bytu v hotovosti je takmer u väčšiny z nás nereálna (všetci sme v tom spolu, nebojte sa 😀 ). Bude teda potrebné, aby ste sa úprimne pozreli na vaše financie: mesačné príjmy a výdavky.

Viete si mesačne niečo usporiť? Ak áno, koľko? Bolo by to postačujúce na splácanie hypotéky? A ostane vám niečo?

Do karát vám veľmi zahrá, ak ste mali od mala založené stavebné sporenie (a vaši rodičia vám tam trošičku niečo sporili) ak nie, stále nie ste stratení :).

Keďže od júla 2018 banky zmenili podmienky poskytovania hypotekárnych úverov, počet poskytnutých 100%-ných hypoték sa o niečo znížil. Je preto dobré rátať aj s peniazmi, ktoré budete musieť zaplatiť hneď pri kúpe, a nebudú pokryté v hypotéke, ale poďme si to ukázať.

Predstavte si, že si chcete kúpiť nehnuteľnosť, ktorej cena na trhu je 105 000 EUR. V banke ale vám povedia, že vám poskytnú napríklad 90% z hodnoty nehnuteľnosti. Áno, z hodnoty nehnuteľnosti, ktorú určil znalec, napr. na  100 000 EUR. Aký je rozdiel medzi trhovou cenou a hodnotou nehnuteľnosti vysvetľujeme v článku.

To pre vás znamená to, že banka vám požicia 90 000 EUR a zvyšných 15 000 EUR (105 000 EUR mínus 90 000 EUR) budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka priamo predávajúcemu.

A tu nastávajú dve možnosti:

  • Buď máte našetrené a nad touto otázkou sa nebudete ani pozastavovať,
  • Alebo si budete musieť na zvyšných 15 000 EUR zobrať spotrebný úver alebo úver/medziúver v rámci stavebného sporenia.

Pri všetkých týchto číselných peripetiách však nezabudnite na jednu dôležitú vec – rezervu na bežné výdavky. Tá by mala byť aspoň vo výške 6 mesačných príjmov, preto sa na to pozrite reálne a neklamte sa. Inak sa môžete dostať do prúseru.

pekne-byvat-Byvanie-finance-peniaze

 

3. rada: Neupúšťať od svojich nárokov a kritérií

Ak ste si povedali, že chcete 2 izbový byt, nie na prízemí, s výťahom a novými elektrickými rozvodmi, a po polroku sa Vám stále nepodarilo takýto byt nájsť, nezúfajte, on sa čoskoro objaví.

Najhoršie čo môžete urobiť je zobrať čokoľvek, len aby ste sa tomu už nemuseli venovať. Vždy je lepšie ešte chvíľku počkať, pripadne si trošku navýšiť budget, ako skončiť s bytom na krku, ktorý nebude spĺňať ani minimum vašich kritérií.

Bude to náročné, bude to zdĺhavé, ale verte tomu, z odstupom času, keď už budete zabývaní, budete vďační sami sebe, že ste to nevzdali.

Prajeme Vám veľa nervov, málo hádok a šťastné rozhodnutie.

Čas zohráva veľmi dôležitú rolu (peniaze bohužiaľ tiež) no stačí byť dobre pripravení a všetko zvládnete ľavou zadnou. Keď už budete držať kľúče v ruke, nezabudnite nám dať vedieť vaše postrehy a skúsenosti.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section]

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík
Návrat hore