Premaľovanie obkladu na wc – rady a tipy

Premaľovanie obkladačiek na WC je celkom rýchly a jednoduchý spôsob ako zmeniť vzhľad vášho WC bez toho, aby ste museli absolvovať všetky náročné práce spojené s výmenou obkladu. Prečítajte si naše rady a tipy ako na to.

Výber správnej farby

Veľa ľudí sa premaľovania obkladačiek obáva hlavne kvôli tomu, že nevie presne aké farby použiť. Na slovenskom trhu existuje takýchto farieb výlučne určených na obklad len veľmi málo. Väčšinou sú to veľmi silné a odolné farby, často silno zapáchajúce, pri ktorých je dôležité dôkladné vetranie, čo v malých panelákových kúpeľniach nie je úplne možné.

Hľadali sme preto farbu, ktorá by bola svojím zložením čo najmenej škodlivá a zároveň dobre kryla a držala na obklade. Narazili sme na minerálne farby Fusion, s ktorými sme už dávnejšie mali skúsenosť pri premaľovávaní nábytku.

 

Poznámka: Nie sme experti na maľovanie obkladu. Snažili sme sa nájsť tie najlepšie farby na obklad, pri ktorých by sa dalo predpokladať, že budú najodolnejšie a najlepšie vzhľadom na ich miesto použitia. Pri takejto premene je potrebné myslieť aj na to, že premaľovanie obkladu je stále len dočasné riešenie, ktoré môže predĺžiť prerábku maximálne o niekoľko málo rokov :). 

Tieto farby majú výbornú kryciu schopnosť, majú už v sebe určitú vodeodolnosť a výrobcovia deklarujú, že neobsahuje žiadne VOC (organické prchavé látky, olovo ani amoniak). Všetky informácie o farbách nájdete dostupné na oficiálnej stránke výrobcu. Dôležité je však povedať, že napriek všetkým jej skvelým vlastnostiam nie je farba Fusion vhodná na miesta, kde dochádza k priamemu kontaktu s vodou, takže napríklad za vaňu alebo do sprchového kútu budete musieť pohľadať inú farbu. 

Poradili sme sa aj so Simonkou z eshopu miracles.sk, kde si tieto farby viete kúpiť. Ak by ste sa farby rozhodli kupovať, máme pre vás aj 10% zľavu na farby na www.miracles.sk po použití kupónu peknebyvat. Na začiatok nám odporučila použiť podkladovú bázu a neskôr finálny výsledok zatrieť niekoľkými vrstvami laku. Všetko sme mali pripravené a tak sme sa konečne do toho pustili. 

Budete potrebovať

Predtým, ako sa pustíte do premaľovávania obkladu, pripravte si všetko, čo k maľovaniu budete potrebovať. Náš zoznam vyzeral takto:

  1. Penové valčeky – 3 náhradné valčeky, ideálne je maľovať bázu, farbu a lak vždy čistým valčekom
  2. Odmastňovač Fusion
  3. Podkladovú bázu Fusion Mineral Paint
  4. Farby – my sme si vybrali odtieň Algonquin a Lamp White
  5. Matný lak
  6. Nádobku na farby
  7. Vedierko a handričku
  8. Maliarsku pásku

Príprava

Predtým, ako začnete maľovať, je veľmi dôležité pripraviť povrch obkladu. Dôkladne sme ho vyumývali, aby neostali žiadne mastné fľaky a farba dobre chytila. Na umytie sme použili odmastňovač Fusion, ktorý sa riedi s trochou vody, takže vám určite ostane aj na ďalšie tvorenia.

Podkladová báza musí schnúť aspoň 12 hodín.
Podkladová báza musí schnúť aspoň 12 hodín.

Podkladová báza

Po vyčistení stien sme naniesli podkladovú bázu Fusion Ultra Grip. Tento krok je veľmi dôležitý, aby vám farba na obklad dobre chytila a dostatočne prekryla pôvodný povrch. Podkladová báza by mala schnúť aspoň 12 hodín, ideálne cez noc, takže sa hneď netešte, že idete maľovať a dajte tomu radšej čas :). Túto bázu odporúčame nanášať penovým valčekom v jemnej vrstve. Snažte sa udržiavať rovnaké ťahy, aby vám vznikol pekný rovnomerný podklad.

Podkladová báza vytvorí na obklade jemnú vrstvu.
Podkladová báza vytvorí na obklade jemnú vrstvu.

Maľovanie obkladu

Po zaschnutí podkladovej vrstvy (minimálne 12 hodín) sa môžete pustiť do maľovania obkladu. Opäť sme použili (nový) penový valček. Farbu sme si vyliali priamo do nádobky, kde sme z valčeka prebytočné množstvo farby vytlačili, aby sme vedeli farbu nanášať rovnomerne a pri maľovaní neostávali na stene šmuhy.

TIP: Aby ste docielili dokonale zamaľovaný povrch bez šmúh, je dôležité neprechádzať opakovane po plochách, po ktorých ste už valčekom predtým prešli. 

 

 

Vybrali sme dve farebné kombinácie, prvú sme nanášali hnedo-béžovú s názvom Algonquin.
Vybrali sme dve farebné kombinácie, prvú sme nanášali hnedo-béžovú s názvom Algonquin.

 

Farba by mala schnúť 3 až 6 hodín. Reálne bude suchá už aj po 2 hodinách, ale vždy je lepšie medzi vrstvami trošku počkať. My sme nanášali dve vrstvy, ktoré úplne prekryli pôvodnú farbu obkladu. Aj po druhej vrstve je potrebné počkať na jej úplne zaschnutie, čiže znovu 3 až 6 hodín.

Keďže sme si vybrali dve farebné kombinácie – hnedo-béžovú Algonquin a jemne sivú Lamp white, maľovali sme najprv vrchnú tmavšiu časť, aby sme ňou neskôr nezafŕkali spodnú časť. Farba je inak celkovo riedka, ale pokiaľ s valčekom pracujete správne, fŕka minimálne :). Z jednej nádobky farby vyjde cca na 7m2 plochy a na dve vrstvy, s ktorými je určite potrebné počítať, úplne postačila jedna nádobka farby.

 

 

Penový valček je podľa našich skúseností najlepší na takéto maľovanie.
Penový valček je podľa našich skúseností najlepší na takéto maľovanie.

Dlažba

Medzičasom, kým nám schli farby na stenách, sme si pripravili dlažbu. Nechceli sme si ju pri predošlom maľovaní zašpiniť a zaprášiť, takže sme až v tomto momente natreli podkladovú bázu. Postup je úplne rovnaký – 1 vrstva podkladová báza + 2 vrstvy farby s niekoľkohodinovým odstupom.

Dlažbu sme chceli spraviť trochu zaujímavejšiu, preto sme sa rozhodli skúsiť vlastný vzor terrazzo. Vyrobili sme si pečiatky z kúskov lina a drievok a na dve vrstvy bielej farby sme otláčali rôzne vzory s inými farbami Fusion, ktoré nám ostali už z iných projektov. Odtlačené vzory bolo niekde potrebné ručne uhladiť a doplniť farbu, aby tak vznikli pekné nepravidelné a rôznofarebné farby pripomínajúce malé kamienky, ktorými je charakteristické terrazzo.

Dlažbu sme chceli spraviť trochu zaujímavejšiu, preto sme sa rozhodli skúsiť vlastný vzor terrazzo.
Dlažbu sme chceli spraviť trochu zaujímavejšiu, preto sme sa rozhodli skúsiť vlastný vzor terrazzo.

Fixácia

Aby farba na obklade dobre držala a bola odolná, je dôležité obklad zalakovať. Použili sme na to matný lak Fusion, ktorý by mal po zatvrdnutí zabezpečiť odolnosť proti poškrabaniu a umožniť bežnú údržbu podlahy (aj umývanie). Dokonca by časom nemal zožltnúť, čo je veľkou výhodou.

 

Poznámka: Matný lak nie je veľmi vhodný v kombinácií s tmavšími farbami, pri ktorých sa odporúča skôr lesklý lak.

Použili sme matný lak Fusion, zabezpečiť odolnosť proti poškrabaniu a umožniť bežnú údržbu podlahy, aj umývanie.
Použili sme matný lak Fusion, zabezpečiť odolnosť proti poškrabaniu a umožniť bežnú údržbu podlahy, aj umývanie.

My sme zalakovali jednou vrstvou biele steny a troma vrstvami dlažbu, aby bola čo najodolnejšia. Béžové časti stien sme nelakovali vôbec. Matný lak takmer vôbec nezmenil farbu zalakovaných povrchov, práve naopak. Celé ich pekne zocelil a vytvoril matný efekt.

Matný lak na záver farbu krásne zocelil.
Matný lak na záver farbu krásne zocelil.

Keďže je dlažba najviac namáhanou časťou, rozhodli sme sa naniesť až tri vrstvy laku, pričom sme ho medzi jednotlivými vrstvami nechali preschnúť aspoň 2 až 3 hodiny.

Poznámka: Farba potrebuje minimálne 2 týždne na to, aby poriadne zatvrdla a zbavila sa všetkých vzduchových bubliniek. Je preto dôležité, aby ste sa nasledujúcich niekoľko dní k stenám a dlažbe správali opatrnejšie. Neodporúčame hneď vysávať, len utierať mokrou handričkou. 

Výsledný efekt stojí za to čakanie na pri všetkých vrstvách farieb a laku :).
Výsledný efekt stojí za to čakanie na pri všetkých vrstvách farieb a laku :).

Pozrite si kompletnú premenu na videu na našom Instagrame :). 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík
Návrat hore