rychloschnuca-hmota-modelovacia-gulicky-navod-final-3

Jednoduchý svietnik z modelovacej hmoty (návod)

Jednoduchý svietnik
z modelovacej hmoty

Jednoduchý svietnik
z modelovacej hmoty

DIY 9. januára 2021

Jednoduché dekorácie dokážu zútulniť každý domov, no nie vždy si ich musíte kupovať. Pozrite sa na náš návod na svietnik, ktorý si viete vyrobiť aj doma z modelovacej rýchloschnúcej hmoty.

Svietnikov nie je doma nikdy dosť. Hlavne keď sú neutrálne, jednoduché a krásne kombinovateľné s ďalšími doplnkami vo vašej domácnosti. My sme si jeden taký vyrobili, lebo si radi po večeroch zapaľujeme sviečky. Zaspomínajte si s nami na hranie s plastelínou a poďte sa inšpirovať.

 

!Jedno malé upozornenie hneď na úvod. Svietnik musí mať dostatok priestoru na sviečku, ktorú do nej budete dávať, preto si dopredu premyslite, aký druh sviečky doň chcete dávať a podľa toho si navrhnite jeho veľkosť. Nikdy nenechávajte horiacu sviečku bez dozoru!!!

Budete potrebovať

Na svietnik v priemere 9 cm budete potrebovať:

  • rýchloschnúcu modelovaciu hmotu (bielu), my sme kupovali na maliarskeplatno.sk
  • tupý nožík
  • misku s vodou
  • štetec
  • valček (prípadne fľašu)
  • pravítko

 

Ako prvé si v rukách vypracujeme hmotu aby bola trochu jemnejšia a vyvaľkáme z nej plát hrubý asi 0.5 cm.

Následne vezmeme akýkoľvek veľký pohár (podľa toho aký veľký chceme mať samotný svietnik) obkreslíme ho a zvyšok hmoty odstránime preč. Odporúčame však zvoliť kruh s priemerom väčším ako 9cm, aby bol svietnik bezpečný. Takto nám vznikne základ celého svietnika.

 

rychloschnuca-hmota-modelovacia-gulicky-navod-proces
Vyvaľkáme si kruh v priemere 9 cm (môže byť aj väčší) a pripravíme guličky

 

Ďalej si vyvaľkáme niekoľko cca 2 cm hrubých valčekov a nakrájame ich na rovnaké časti (cca 40ks) a v rukách ich postupne vytvarujeme na hladké guličky.

 

Keď máme už určité množstvo pripravené, vezmeme tupý nožík a na spodok guličky a vrch okrúhleho základu svietnika spravíme jemné ryhy. Bude nám to slúžiť na lepšie uchytenie guličiek o spodok svietnika. Hneď potom nanesieme štetcom na tieto miesta jemnú vrstvu vody a opatrne priložíme o spodok svietnika. Takto postupujeme po celom obvode svietnika.

 

rychloschnuca-hmota-modelovacia-gulicky-navod-proces-podopretie
Aby sme guličky vedeli lepšie k sebe zatlačiť, vložíme si do stredu malý pohárik

 

Môže sa stať, že guličky sa vám trošku pri ukladaní budú hýbať a šmýkať, preto sa ich snažte vždy trošku pritlačiť k sebe a chvíľu počkať, aby voda, ktorú ste naniesli mierne vyschla a gulička sa prestala hýbať.

TIP: Keď máte hotový takmer celý spodok, môžete si pri ďalších poschodiach pomôcť vložením malého pohárika do vnútra, alebo sviečku, ako to bolo v našom prípade, aby ste guličky k sebe vedeli na ďalšie poschodia lepšie pritlačiť a nespadli vám do vnútra.

 

rychloschnuca-hmota-modelovacia-gulicky-navod-proces-podopretie-2
Na konci k sebe jemne guličky zatlačíme a každú jednu vyhladíme vodou

 

Keď už máme všetky poukladané na sebe, navlhčíme si ruku a postupne prejdeme každú guličku na svietniku a vyhladíme ju, aby keď hmota zaschne ostali pekné bez rýh.

Svietnik necháme schnúť na radiátore 24 hodín a máme hotovo!

!POZOR: Nezabudnite spraviť svietnik trošku širší, aby mala sviečka dostatok miesta a neobhorievala vám vnútro svietnika.

[dt_gallery_masonry mode=“grid“ bwb_columns=“desktop:2|h_tablet:2|v_tablet:1|phone:1″ gap_between_posts=“20px“ image_border_radius=“0px“ image_scale_animation_on_hover=“disabled“ show_zoom=“n“ include=“45367,45368″]

Návod si môžete pozrieť aj vo forme videa z nášho Instagramu, kde nájdete mnoho ďalších inšpirácií 🙂

Návod si môžete pozrieť aj vo forme videa z nášho Instagramu, kde nájdete mnoho ďalších inšpirácií 🙂

2 názory na “Jednoduchý svietnik z modelovacej hmoty (návod)”

  1. Pingback: Všade dobre, v obývačke najlepšie (nápady, inšpirácie, odporúčania) - Pekne bývať

  2. Pingback: Netradičný svietnik s kameninovým efektom - Pekne bývať

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Nákupný košík