Kde všade je potrebné nahlásiť zmenu trvalého pobytu

[vc_section full_width=“stretch_row“ content_placement=“middle“ parallax=“content-moving-fade“ parallax_image=“522″ parallax_speed_bg=“1.2″ css=“.vc_custom_1563914005874{margin-top: -160px !important;}“][vc_row][vc_column css=“.vc_custom_1563914018601{margin-top: 180px !important;margin-bottom: 100px !important;}“][vc_custom_heading text=“Kde všade je potrebné nahlásiť zmenu trvalého pobytu“ font_container=“tag:h1|font_size:50px|text_align:left|color:%23ffffff|line_height:1.1″ use_theme_fonts=“yes“ css_animation=“fadeIn“ el_class=“desktop_hdl“][vc_custom_heading text=“Kde všade je potrebné nahlásiť zmenu trvalého pobytu“ font_container=“tag:h1|font_size:30px|text_align:left|color:%23ffffff|line_height:1.1″ use_theme_fonts=“yes“ css_animation=“fadeIn“ el_class=“mobile_hdl“][vc_column_text]

Rady a tipy 12. jún 2019

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Zmena trvalého pobytu nemusí byť taká náročná, ak ste dobre pripravení. To, na čo všetko netreba pri tomto úkone zabudnúť, sme pre vás spísali v nasledujúcom článku.

Našli ste svoje vysnívané bývanie? Tak to gratulujeme!

Začínate si pomaly zvykať na svoje nové bývanie, už viete s istotou, ktorý kľúč je od vašich vchodových dverí a dokonca ste stretli aj pár susedov?

To znamená len jedno, je čas na zmenu, zmenu trvalého bydliska.

 

Kde začať

Zmena trvalého bydliska je sled niekoľkých krokov, ktoré je dobré urobiť v čo najkratšej dobe, aby ste sa tak vyhli prípadnému oneskoreniu a zbytočným problémom.

 

peknebyvat.sk-trvaly-pobyt-postup

 

Pred tým, ako vôbec začnete niečo riešiť, je dôležité odpovedať si na túto otázku:

 

Kúpil/a som si prvé bývanie a doteraz som mal/a trvalý pobyt u svojich rodičov?

 

Ak ste odpovedali kladne, so zmenou trvalého bydliska sa až tak veľmi ponáhľať nemusíte. Samozrejme, ak viete, že vaša pošta vám chodí na miesto vášho aktuálneho trvalého bydliska, kde stále bývajú vaši rodičia, a teda predpokladajme, že sa vám o poštu postarajú.

Ak ste ale na túto otázku odpovedali nie, a stali ste sa majiteľom svojho ďalšieho bývania, dôležitosť tejto zmeny je o to podstatnejšia a je preto zmenu vykonať čo najskôr. Je to hlavne z dôvodu, že pravdepodobne všetka vaša korešpondencia, či už s úradmi SR, bankami alebo poisťovňami, je vedená na vaše pôvodné bydlisko, na ktorom už nebudete mať žiadnych rodinných príslušníkov, ktorí by vás zásielky či listy prevzali.

Kde ale začať?

 

Úrady a iné klenoty

Najdôležitejšiu vec, ktorú musíte urobiť ako prvú, je ísť na príslušný mestský (v prípade mestských častí miestny) alebo obecný úrad a nahlásiť, že by ste sa radi stali občanom daného mesta.

 

peknebyvat.sk-aky-urad

 

A teda ak ste si napríklad kúpili byt v Bratislave v mestskej časti Ružinov, budete sa musieť zastaviť na miestnom úrade Ružinov.

Budete potrebovať výpis z katastra nehnuteľnosti, kde už musíte byť zapísaní ako majitelia bytu, postačujúca je aj jeho neoverená kópia vytlačená priamo z webu katastra.

Ďalej si určite nezabudnite vaše občianske preukazy, ktoré sa od momentu zmeny trvalého pobytu stávajú neplatnými a vás tak čaká ďalšia návšteva.

 

Úsmev prosím

Či máte občiansky pol roka, alebo 9 rokov, pri zmene trvalého bydliska ste povinní si túto skutočnosť zmeniť aj na OP.

Našťastie, dnes to už funguje tak, že mestský úrad vo svojich systémoch priamo nahlási, že bola vykonaná zmena vo vašej adrese. Vám už len stačí ísť na políciu alebo klientské centrum, kde zamestnanci tento záznam uvidia, vďaka čomu nemusíte predkladať žiadny ďalší dokument z MÚ, iba občiansky preukaz. Áno, ten neplatný, ktorý vám aj rovno zoberú.

 

Vystavenie nového občianskeho preukazu stojí aktuálne 4,50 EUR.

Ak ste medzičasom napríklad ukončili vysokú školu, môžete požiadať naraz o dva nové zápisy do OP za rovnakú sumu. Nezabudnite však pani úradníčke túto skutočnosť nahlásiť na začiatku vášho rozhovoru, aby ste si nespôsobili nepríjemné pohľady. Doba vybavenia nového občianskeho je maximálne 10 dní, ale býva to často aj skôr.

 

Time out

Kým sa váš nový krásavec bude pripravovať, dajte si chvíľu pauzu, no využite ju na prípravu stručného zoznamu inštitúcií, kde všade ste svoje osobné údaje zadávali a tým pádom si ich potrebujete ich zmeniť.

Táto pauza bude nútená, pretože pokiaľ nemáte občiansky s novou adresou trvalého bydliska, žiadna inštitúcia vám zmenu údajov nevykoná. Spíšte si teda všetky banky, poisťovne, sporiteľne, či operátorov a poskytovateľov rôznych služieb. Poďme ale pekne po poradí.

 

Zamestnávateľ, sociálna a zdravotná poisťovňa

 

Ak pracujete na trvalý pracovný pomer, je dôležité, aby ste zmenu trvalého bydliska nahlásili zamestnávateľovi čo najskôr a zároveň mu predložili aj novú kópiu OP.

peknebyvat.sk-trvaly-pobyt-lego-zamestnavatel

 

Váš zamestnávateľ je následne povinný tieto zmeny nahlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovne, takže zabijete 3 muchy jednou ranou a vám táto povinnosť odpadá.

 

Kataster

Pamätáte si na tie všelijaké plomby v katastri? Áno, presne tak. Čaká vás ďalšia. A ďalších 30 dní čakania na zapísanie zmien a odstránenie plomby.

Predtým však, ako sa vyberiete na kataster, vytlačte si Žiadosť o vykonanie zmeny údajov katastra, ktorú nájdete na stránke Ministerstva vnútra.

 

tlaciva a formulare

 

Praktická rada: Ak ste dvaja vlastníci vašej nehnuteľnosti, potrebujete si podať túto žiadosť každý za seba. Obe žiadosti však môže podať jedna osoba, nie je nutné chodiť na kataster každý za seba. Stačí, aby bola žiadosť vlastnoručne podpísaná a potom ju môže podať aj len jeden z vlastníkov.

 

Finančné inštitúcie

Asi by nebolo úplne najhoršie, ak by ste sa ako ďalší krok zastavili v banke, kde máte aj aktuálne hypotekárny úver, aby bolo všetko na poriadku. 🙂

Ďalej sa zamyslite nad tým, kde máte založené poistenie bytu, ako aj ďalšie poistenia, stavebné sporenie, či sporenie do druhého alebo tretieho piliera. Veľa z nich sa dá vyriešiť aj online, a to tak, že nahráte váš nový doklady cez web alebo appku, ako to má napríklad aj ČSOB.

 

Na zozname vám ostávajú ešte ďalšie inštitúcie ako napríklad mobilný operátori a poskytovatelia ďalších služieb. Stačí navštíviť ich predajne alebo pobočky a potom je to už len záležitosť pár minút.

 

Dúfame, že sme vám týmto článkom ušetrili aspoň jednu cestu na kataster a pripravili vás duševne na všetky tie vybavovačky. Ale nie je to až také zlé, z nového trvalého pobytu sa treba tešiť, tak si to užívajte. 🙂

 

Po akom dlhom čase ste sa rozhodli o zmenu pobytu vy? Čo bol hlavný dôvod? Dajte nám vedieť. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section]

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík
Návrat hore