Aj vaša monstera začína prerastať do nehoráznych rozmerov? Rozmnožte si ju

Zaobstarali ste si Monsteru a máte pocit, že každým dňom rastie stále viac a nie a nie prestať? Nuž, pravda je taká, že ani tak skoro neprestane. Čo tak si ju rozmnožiť ;). 

Čo je to za rastlinu tá Monstera?

Monstera Deliciosa je za posledné obdobie asi tou najznámejšou a najfotogenickejšou „Insta rastlinkou“. Určite vášmu oku neušla a možno ste si, rovnako ako my, povedali, že ju musíte mať doma.

My sme si jednu takú zaobstarali z Ikea Slovensko a od kedy ju máme, nestačíme sa čudovať, ako dobre sa jej darí a ako rýchlo rastie. Všeobecne nepotrebuje veľa starostlivosti (občas sa s ňou môžete porozprávať alebo jej pridať tyčinkové hnojivo :D). Má rada miestnosti, kde sa teplota pohybuje od 15°C do 24°C a priame slnko nie je úplne jej najobľúbenejšie.

U nás je monstera na každom kroku.
U nás je monstera na každom kroku.

Do akej veľkosti narastie?

Neviem síce, v akých jednotkách sa udáva rýchlosť rastu rastlín, no tá naša rastie veru jeden lístok za dva alebo tri týždne. Možno sa to nezdá, ale na jej veľkosti to veľmi rýchlo vidieť a preto je na mieste zvažovať, čo ďalej. Ak sa rozhodnete, že suterén (miesto, kde bývala často krát umiestňovaná, hlavne v minulosti), nie je pre ňu hodný a radi by ste si ju ponechali, máte dve možnosti.

Buď jej pomôžete rásť do výšky a do kvetináča jej vložíte nejakú podpornú tyč, vďaka ktorej sa bude držať vo výške a nebude sa vám plaziť po zemi alebo si ju rozmnožíte. Práve rozmnoženie monstery pri jej veľkých rozmeroch môže byť ideálny spôsob, pretože rastlinu odľahčíte (čím jej vytvoríte priestor na rast nových listov) a zároveň si vypestujete úplne novú monsterku :). 

Toto je naša monstera asi po polroku, ako sme ju kúpili.
Toto je naša monstera asi po polroku, ako sme ju kúpili.

Ak sa vám pozdáva tá druhá možnosť, tu je návod, ako na to aby ste monsterke neublížili.

Ako na rozmnoženie monstery? 

Budete potrebovať jeden ostrejší nôž alebo nožničky a väčšiu vázu, prípadne hocijakú nádobu so širokým hrdlom.

Pri rozmnožovaní monstery je dôležité, aby ste spravili správny rez. Ten by sa mal robiť vždy pod vzdušným koreňom. To je ten korienok, ktorý vytŕča z každej strany. 

Odrezok na rozmnoženie monstery by mal mať aspoň dva zdravé listy a vzdušný koreň.
Odrezok na rozmnoženie monstery by mal mať aspoň dva zdravé listy a vzdušný koreň.

Poobzretajte si vašu rastlinu z každej strany a snažte sa nájsť aspoň dva spojené listy, aj so vzdušným koreňom. Následne odrežte tieto dva listy priamym rovným rezom a vložte ich do nádobky s vodou

Takto vyzerá tzv. vzdušný koreň monstery.
Takto vyzerá tzv. vzdušný koreň monstery.
Odrezok monstery ponoríme do vody na 3 až 4 týždne, aby sa vytvorili malé korienky.
Odrezok monstery ponoríme do vody na 3 až 4 týždne, aby sa vytvorili malé korienky.

Tak a hotovo!

Teraz ostáva jedine čakať niekoľko týždňov, aby nová rastlinka pustila čo najviac malých korienkov priamo do vody a vy ju tak následne budete môcť spokojne a bez obáv zasadiť a tešiť sa z nových lístkov.

Monstera pustí po pár týždňoch veľa nových korienkov.
Monstera pustí po pár týždňoch veľa nových korienkov.

My sme toto začali praktizovať už po 4 mesiacoch, odkedy sme monsteru kúpili. Obdaruvávame našich priateľov a známych a zatiaľ teda nikto takýto darček neodmietol, takže vrelo odporúčame 🙂

Máte s rozmnožovaním monstery skúsenosti? Alebo sa chcete niečo spýtať? Napíšte nám do komentárov pod článok :).

Takto vyzerá novovznikajúci lístok monstery.
Takto vyzerá novovznikajúci lístok monstery.

8 názorov na “Aj vaša monstera začína prerastať do nehoráznych rozmerov? Rozmnožte si ju”

  1. Dobrý deň,

   nie je na to určená nejaká presná dĺžka. Ale dôležité je, aby sa ten vzdušný koreň úplne ponoril do vody, keď odrezok z monstery dáte nakoreniť do vázy s vodou :). Povedzme takých 7 – 10 cm môže byť ideálne.

   Ďakujeme za otázku a nech sa zadarí vašej monsterke 😉

 1. Petra Bestrova

  Dobry den prajem. Velmi poucny priapevom pre mna. Dakujem. Mam otazocku. Mozem vzduane korene skracovat? Moje maju uz cez po metra. Tahaju sa ako hady po zemi. Dakujem za pripadnu radu.

 2. Ja sa chcem spýtať, mám monsteru ktorá v jednom kvetináči má dva hlavné “stonky” mohlo by sa to presadiť tak že by som ich vlastne rozdelila ? Jednu do jedného kvetináča a druhú do druhého. Ďakujem

 3. Dobrý den prajem. Môže sa z toho vzdušného korienku pred vloženim do vody kusok odstrihnúť ak je už pruliš dlhý?
  Celkovo, mozu sa tie vzdušne korene skracovať?

  1. Dobrý deň, určite áno, zo vzdušného korienku môžete odstrihnúť a dať rastlinku nakoreniť :). My tatkiež striháme vzdušné korene aj na živých rastlinách a všetko zatiaľ okej, no nerobíme to často, iba fakt už niektorí z nich si uletí :). Nech sa zadarí!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík
Návrat hore